Nem tudom, van-e olyan őrült kis hazánkban, aki hajlandó azért ébren maradni hajnali 3 óráig, hogy egy könnyed csuklómozdulattal visszapörgesse a vekker mutatóit 2-re? Megkockáztatom, az éppen munkában lévők, vagy a szórakozóhelyeken bulizókon kívül senki nem fog pontban ekkor áttérni a nyáriról a téli időszámításra.
Én magam is már visszatekertem, vagy visszaállítottam minden egyes, a lakásban található időmérőt, így amikor e sorokat írom még csak 21 órát mutat a karomon az óra. Ugyanis szerintem tökteljesen mindegy, hogy mikor nyerjük meg az átállásból adódó órát, hajnali kettőkor, vagy este hétkor. A lényeg úgy is az, hogy ezen az éjszakán egy órával többet aludhatunk... – ahogy nekem ezt kölökkoromban a szüleim mesélték.
Szóval, bár nálam már elkezdődött a téli időszámítás, valójában még van vissza néhány óra az idei nyári időszámításból. S úgy gondoltam, mindez jó alkalom arra, hogy egy picit elmerengjek: vajon van-e értelme az évenkénti kétszeri óratekergetésnek?
Mint tudjuk, ezt az egész hacacárét azért találták ki még a XX. század elején, hogy nyáron egy órával növelhessék a napos órák számát, hiszen valójában a téli időszámítás a „normális”, amikor március utolsó vasárnapján átérünk a nyári időszámításra csalunk egy kicsit saját magunk érdekében.
Jól ismerem azokat az érveket, amelyek szerint ma már semmi értelme nincs vacakolni az egésszel, mert az az energia, amit megspórolunk azzal, hogy egy órával később gyújtunk nyáron villanyt, többszörösen „elúszik” a szinte minden háztartásban megtalálható légkondícionáló berendezések használatával. Ennek ellenére én mégis örülök az óratekergetésnek. És nemcsak azért, mert ezt már megszoktam, mondhatni így szocializálódtam, s nélküle hiányérzetem lenne, hanem azért is, mert jóleső érzés a nyári napfordulón (június 22-én), este fél tíz felé, még a világosan derengő eget bámulni, vagy auguszutus második felében, az Adria partján, este nyolc órakor, a kellemesen meleg szellőben videóra venni a horizont alá lebukó, vörösesnaracsságra színben pompázó napkorongot.
Szóval, ha egyszer valaki úgy dönt, hogy népszavazást ír ki a kérdésben, én biztosan a jelenlegi rendszer meghagyása mellett tenném le a voksomat. Utálom ugyanis, hogy ilyenkor, a téli időszámítás első napjaiban már 17 óra körül sötét van (azaz reggel még sötétben megy dolgozni az embrfia, délután pedig már sötétben ér haza megpihenni hajlékába). Ráadásul a téli napfordulóig (december 22.) naponta egy-egy perccel még hosszabb lesz az éjszaka, s karácsony előtt már délután 4 körül sötétségbe burkolózik minden. Sőt, én azt sem bánnám, ha egész évben nyári időszámítás lenne! Vagy egész évben nyár? :-) De ez legyen már egy másik blogbejegyzés tárgya...
Utolsó kommentek